İş Geliştirme Için Gerekli 10 Online Anket; Müşteri Memnuniyetinden çalışan Bağlılığına - Porsline Blog
 • Şubat 3, 2023

İş geliştirme için gerekli 10 online anket; Müşteri memnuniyetinden çalışan bağlılığına

Online anket araçları, önemli ve hayati bilgileri anlamlı veriler biçiminde sunarak işletmelere bilinçli ve doğru kararlar vermelerinde yardımcı olur. Bu bilgilerden elde edilen görüşler, bir ürün veya hizmetin özelliklerinin geliştirilmesine, pazardaki kalıcılıklarının değerlendirilmesine, kurumun nasıl geliştirileceğine, çalışanların tükenmişliğinin azalmasına ve onların iş memnuniyetinin artmasına ve diğer hayati kararlara yol açabilir.

Şüphesiz, bir işletme olarak sizin için hayati olan şey, hedef kitlenizin değişen ihtiyaçlarını tanımlamaktır. Böylece her zaman onların beklentilerini karşılayacak deneyimler yaratmak endişesine sahip olacaksınız. Günümüzde, online form oluşturma araçları, hedef kitlenin ürününüz, hizmetiniz ve markanız hakkındaki düşüncelerini anlamanın en etkili ve basit yöntemlerinden biri haline gelmiştir.

Aşağıda bu araçlar ve avantajları hakkında daha detaylı ve derin bir şekilde inceleme yapacağız ve işletmenizin geliştirilmesinde en etkili olacak formlardan bahsedeceğiz.

Online anket araçlarının 8 muhteşem avantajı

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, çevrimiçi anketler en popüler ve pratik araştırma araçlarından biri haline geldi. Bu araçlar yardımıyla kurumsal hedeflerinizi ilerletmek için geçerli, anlamlı ve doğru zamanlı veriler elde edebilirsiniz.

Online anket araçları bir takım avantajlara sahiptir; aşağıda 8 avantajından bahsedeceğiz.

Online anket faydaları

 

 • Kullanıcıya hızlı erişim

Bu araştırma yöntemi, özellikle e-posta ve sosyal medya üzerinden paylaştığınızda ve web sitenizde yayınladığınızda hedef kitleye hızlı bir şekilde ulaşacaktır.

 • Dağıtım kolaylığı

Çevrimiçi anketlerde, anketinizi geniş çapta ve sosyal medya uzerinden paylaşma imkanınız vardır. Bu nedenle, yanıtlama oranınız da artar ve daha güvenilir yanıtlar elde edersiniz.

 • Kolay analizi

Toplanan tüm veriler bir veritabanında kaydedilir. Bu bilgiler çeşitli yollarla geri alınabilir. Elde edilen ilk raporlar, grafik veya tablo halinde kolayca anlaşılabilir ve analiz edilmesi kolaylaşır.

 • Kullanıcı dostu

Online anket katılımcıları, soruları istedikleri zamanda ve yerde yantlama imkanına sahiptir. Böylece, anket yanıtlama oranı da artacaktır. Öte yandan, bu anket türünde katılımcı anonim olacak. Bu koşullar altında, katılımcının toplum tarafından kabul görmeye yönelik önyargısı azalacak ve bu da dürüst geri bildirimler almaya sebep olacaktır.

 • Esneklik

Online anket, diğer anket türlerine göre daha esnektir ve bu anketi araştırma ihtiyaçlarınıza göre tasarlayabilirsiniz. Böylece video ve ses gibi multimedya araçalrını kullanma imkanınız olacaktır.

Ayrıca, bu anketleri masaüstü bilgisayarlar, tabletler ve cep telefonları gibi herhangi bir cihazda yanıtlanabilmeleri için optimize edebilirsiniz. Atla (Skip) seçeneği kullanma ve ayrıca katılımcıların bir grubu için özel sorular tasarlama imkanınız da olacak. Bu özelliklerden hiçbirinin kağıt anketlerde uygulanma imkanı yoktur.

 • Parada tasarruf

Online anketlerin düşük maliyetleri, işletmeleri bu anketleri kullanmaya ikna etmenin en etkili faydalarından biridir. Bu anket türü minimum kaynak kullanarak gerçekleştirilir ve kağıt, baskı, telefon görüşmeleri gibi ekstra giderleri ve hatta çalışanların görev giderlerini de ortadan kaldırır.

 • Zamanda tasarruf

Bu anket türü, sizin kurumunuz ve yanıtlayanlar için zaman tasarrufu sağlar. Tüm araştırma modülleri tek bir platformda toplandığı için, hızlı ve zaman kaybı yaşamadan bir anket yapılabilecektir.

 • Atık oluşumunu önlemek

Geleneksel anketler söz konusu olduğunda, masanızın üzerinde bir kağıt anket yığını olduğunu hayal edebilirsiniz. Bu kağıt yığınları düzenlenmeli ve arşivlenmeli veya atık olarak atılmalıdır. Çevrimiçi anketler, verileri güvenli bir online veritabanında saklayarak sosyal sorumluluklarınız doğrultusunda düşüncesiz kağıt kullanımını ve kağıt israfını önlemenize yardımcı olur.

İşletmeler için gerekli 10 hazır anket örneği

Web tabanlı anketler, oluşturuldukları amaca göre farklı kategorilere ayrılır. Biz size on Porsline anket örneği sunuyoruz. Başlangıç için ücretsiz online anketten yararlanabilirsiniz.

Bu anket, müşterinin ürününüz veya hizmetinizle ilgili memnuniyeti hakkında değerli veriler sunar. Bu bilgiler, ürün veya hizmetinizi geliştirmenize ve müşteri ihtiyaçlarını mümkün olan en iyi şekilde karşılamanıza yardımcı olacaktır. Hedef numunelerinizin ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Pors Line’ın müşteri memnuniyeti anketini kullanabilirsiniz.

işletmenizin başarılı olması için müşteriler hakkında yeterli bilgi edinmek ve hedef kitlenin Persona kavramının doğru bir şekilde tanımlanması, güçlü kriterlerden biridir. Hedef kitle ve Personasını tam olarak tanıyarak, en kısa zamanda rakiplerinizden öne geçmenizi ve hedef kitlenizi cezbetmenizi sağlayacak.

Herhangi bir işletme başlatımı, yeni bir ürün üretimi ve yeni bir hizmet tasarımından önce pazarın ve hedef kitlenin ihtiyaçlarını analiz etmek zorunludur. Bir şekilde fikrinizi test etmeniz ve pazarın şu anda ürününüz veya hizmetinizi kabul etmeye hazır olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor.

Başlangıç için mevcut ücretsiz örnek anketlerden yararlanabilirsiniz.

 • Fiyatlandırma anketi

Müşterinin size sadık kalmasını sağlayan faktörlerden biri fiyatlandırma politikalarıdır. Pazar araştırması yardımı ile ürün ve hizmetinizi hedef kitle için en makbul şekilde fiyatlandırabilirsiniz. Pors Line’ın çevrimiçi anketi, geçerli verileri toplamanıza ve onları analiz etmenize yardımcı olur. Böylece, hedef kitlenizin ihtiyaç ve endişelerini anlar ve doğru fiyatlandırma yapabilirsiniz.

 • Dönüşüm noktası anketi

Markanızın müşteri için yarattığı keyifli alışveriş deneyimi, bir müşteriyi kalıcı ve sadık kılan asıl sebeptir. Alışveriş gerçekliştikten sonra hedef kitlenizin duygularından haberdar olmanız gerekir ve buna ulaşmanın en pratik yolu online dönüşüm noktası anketidir. Bu anket verilerini analiz ettikten sonra, müşteri bağlılığını nasıl artırabileceğinizi anlayacaksınız.

Çalışanlarının rolü bir kurumun başarısında çok önemlidir ve inkar edilemez. Çalışanların istekleri ve sorunları göz ardı edilirse, elde edilen verimlilik azalacak ve bu durum işletmenin tüm ekosistemini olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle, çalışan memnuniyeti ölçümünü dönemsel olarak programınıza dahil etmelisiniz.

Çalışan bağlılığı, çalışanlatın işyerinde bulunmaya karşı gösterdikleri bağlılığın, hevesin, sadakatin ve motivasyonun bir göstergesi olarak değerlendirilebilir. Porsline’da bulunan hazır anket formunu kullanarak çalışanlarınızın bağlılık düzeylerini inceleyebilirsiniz.

Hedef kitle nezdinde marka konumunun ne olduğu hakkında yöneticilere bilgi verdiği için bu anket en popüler anketlerden biridir. Böylece yöneticiler, müşterilerin ürün ve hizmetten başkalarına tavsiye edecek kadar memnun olup olmadığını öğrenebilir.

NPS endeksi aslında mevcut müşteri tarafından başkalarına bir ürünün veya şirketin başkalarına tavsiye edilmesidir. Siz Porsline‘daki bu anketi kullanarak, tevsiye edici, tarafsız ve memnunsuz müşterilerinizin sayısından haberdar olabilirsiniz.

 • Çalışanların performansı değerlendirme formu

Çalışanlarınızın iş performansını doğru zamanda değerlendirmez, çalışmaları hakkında geri bildirimde bulunmaz ve gerektiğinde onları teşvik etmezseniz, verimliliğin düşmesi, iş memnuniyetsizliği ve kurumda artan istifa oranları gibi sonuçlarla karşılaşırsınız.

Hazır çalışanların performansını değerlendirme formunu kullanarak doğru zamanda performanslarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca çalışanlarınızda iş bağlılığı duygusunu güçlendirerek, organizasyonunuzda kişisel gelişim için uygun bir ortam yaratabilirsiniz.

360 derece değerlendirme, çalışanların öz farkındalıklarının ve kişisel gelişimlerinin artmasını sağlamakla birlikte, başarılı şirketlerin de %85’i liderlik gelişim süreçlerini bu geri bildirim üzerinden gerçekleştirmelerine sebep olur. Organizasyonunuza veya işletmenize uygun bir form tasarlayabilmek için 360 derece çalışan değerlendirme anketine bakmanız yeterli olacaktır.

Online anket oluşturmak için Porsline’ın 11 özelliği

Günümüzde kuruluşlar, pazarlama stratejilerini temelden değiştirmek ve işletmelerini geliştirmek için çevrimiçi anket oluşturma platformlarına her zamankinden daha fazla bağlılar. Ancak anketlerin şirketinizin ve kurumunuzun bir simgesi olduğunu da unutmayın. Bu nedenle, anketi katılımcılarınız için keyifli bir deneyim haline getirin. Bu nedenle başarılı bir platform seçmek, anket sürecinizin başarısını garanti edebilir.

Başarılı anket platformları, kaliteyi nasıl sürecin her bölümünde korunacaklarını bilir. Tasarım ve anket oluşturma aşamasından, hedef numuneleri bulmaya ve anlamlı veriler toplamaya kadar, sizin araştırma ihtiyaçlarınızı karşılamaya yönelik hareket ederler. Aşağıda, bir online anket aracının en önemli avantajlarını anlatacağız.

 • Online anket oluşturma araçları, soruların akıllıca görüntülenebilmesini sağlamalıdır. Bunu koşullar tanımlayarak hangi soruların yanıtlayan gruplardan hangilerine gösterileceğini belirlemenizi sağlayarak gerçekleştirir. Örneğin, katılımcınız kendisini ev hanımı olarak tanıttığında, anketin amacına uygun olarak onun sonraki soruları, bir şirket çalışanının sorularından farklı olacaktır.
 • İşletmeler için çeşitli formları ve anketleri kolayca oluşturma imkanı sunmalıdır. Böylece işletmeler, anketin amacına uygun ve kendi ihtiyaçlarına göre istedikleri görüntüleme yöntemleri ile farklı soru tiplerini formlarına ekleyebilmelidir.
 • Anket formunun kişiselleştirilmesi birçok organizasyon için önem taşır. anketlerini bir markanın logo ve renk gibi görsel kimliklerine uyarlayabilen yazılımlar, yöneticilerin seçim kararlarını etkiler.
 • Çevrimiçi araçlar ve platformlarda hazır anket örneklerinin bulunması, işletmelerin zamandan ve paradan tasarruf etmelerini sağlayabilir.
 • Bazı anket araçlarının bir diğer avantajlarından biri etkileşimli anketlerdir. Örneğin, katılımcı, önceki sorulara verdiği cevaplardan birini yeni gelen soruda gördüğünde, anketi daha bağlı ve güvenli hissederek tamamlayacaktır.
 • Hedef kitlelerinin büyük bir kesimi tabletler ve cep telefonları gibi çeşitli cihazlarla anketlere katıldıkları için, çevrimiçi anket platform alanlarının bu cihazlarla optimize olması, işletme sahipleri ve yöneticilerinin endişelerinden biridir.
 • Katılımcıların kimliğini doğrulama imkanına sahip olan araçlar, yöneticilere bilinçli karar vermeleri için daha güvenilir ve anlamlı veriler sunabilir.
 • Anketleri çeşitli ağlarda ve alanlarda dağıtma ve yayınlama imkanı, bu araçları daha başarılı hale getirir. Anketi kurumun web sitesinde yayınlamak ve anket bağlantısını istediğiniz sosyal medya hesaplarında paylaşmak katılım oranını artırabilir.
 • Anket yaptıktan sonra önemli olan, rapor alınma yönteni ve elde edilen doğru ve pratik verilerdir. Bu raporlar grafikler, tablolar ve hatta Excel dosyaları gibi farklı formatlarda ve çıktılarda alınabilir.
 • Çevrimiçi bir işletme sahibi olduğunuzu ve müşterilerden yeni bir yorum aldıktan hemen sonra “yeni yorum” bildirimi içeren bir e-posta veya mesaj almak istediğinizi varsayalım. Veya insan kaynakları yöneticisisiniz ve görüşmeye gelen insanların görüşme hakkındaki görüşlerinden bilgilenmek istiyorsunuz; Veya bir test hazırladınız, test süresi bittikten sonra teste katılanların görüşlerini öğrenmek ve onlara bir anket formu göndererek görüşlerini almak istiyorsunuz. Şimdi cevap kaydedildikten sonra size ve teste giren kişiye otomatik bildirim gelmesini istiyorsanız ne yapmalısınız? Anket formunuzu Pors Line’la oluşturduysanız, mesaj veya e-posta yoluyla otomatik bildirim alma imkanını kullanabilirsiniz.
 • Her anketin en önemli bölümlerinden biri, sonuçları almak ve gelişmiş ve profesyonel raporlar çıkarmaktır. Pors Line’da çevrimiçi anketinizin son aşamasında tablo, çizelge ve grafikler şeklinde eksiksiz raporlar alabilir ve onları istediğiniz formatlarda çıkartabilirsiniz.

 

Bu imkanlara sahip bir çevrimiçi anket platformu kullanmak, işletmelerin hedeflerini ilerletmelerinde önemli bir rol oynayabilir. Porsline, işletmenizi geliştirmek için en iyi seçiminiz olabilecek web tabanlı bir anket oluşturma yazılımıdır. İşe başlamak için Porsline’da onlarca ücretsiz online anket örneğine ulaşabilirsiniz.